Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prawo restrukturyzacyjne

Prawo restrukturyzacyjne

Prowadzący: dr Marek Porzycki

Wykład z prawa restrukturyzacyjnego jest przeznaczony dla studentów zainteresowanych problematyką prawa gospodarczego i handlowego, w szczególności planujących pracę zawodową związaną z obsługą prawną podmiotów gospodarczych w kancelariach prawnych albo w charakterze doradców restrukturyzacyjnych. Wiedza z tego zakresu jest przydatna również osobom planującym karierę zawodową w sądownictwie.

Wykład uzupełnia się z wykładem z przedmiotu Prawo upadłościowe. Będzie oferowany w kolejnych latach akademickich na przemian na kierunku prawo stacjonarne i prawo niestacjonarne.

W r. 2023/24 jest prowadzony na kierunku prawo niestacjonarne.

Poszczególne zajęcia będą ilustrowane prezentacjami, które będą udostępnione uczestnikom.

Przedmiot kończy się egzaminem pisemnym. Planowany jest egzamin w formule "open book" (dozwolone korzystanie z dowolnych materiałów), z pytaniami o chakterze problemowym oraz kazusami.

 

Sylabus przedmiotu

 

Omawiane zagadnienia:

Cele restrukturyzacji w ujęciu ekonomicznym. Restrukturyzacja jako alternatywny wobec upadłości sposób rozwiązywania problemów związanych z niewypłacalnością. "Polityka drugiej szansy". Dążenie do restrukturyzacji prewencyjnej zapobiegającej niewypłacalności.

Struktura ustawy Prawo restrukturyzacyjne i schemat 4 postępowań restrukturyzacyjnych. Praktyczne zastosowanie poszczególnych postępowań. Podstawowe założenia ustawy Prawo restrukturyzacyjne w świetle wcześniejszego stanu prawnego oraz na tle prawnoporównawczym.

Podstawy otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Niewypłacalność a zagrożenie niewypłacalnością. Negatywne przesłanki prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego. Wniosek restrukturyzacyjny.

Organy i uczestnicy postępowania. Sądownictwo upadłościowe i restrukturyzacyjne w Polsce. Zawód doradcy restrukturyzacyjnego. Nadzorca układu, nadzorca sądowy i zarządca i ich role w poszczególnych postępowaniach restrukturyzacyjnych.

Dłużnik w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Ograniczenia w zarządzie majątkiem przez dłużnika w poszczególnych postępowaniach. Interes dłużnika a interes wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Krajowy Rejestr Zadłużonych i dostęp do informacji w sprawach restrukturyzacyjnych.

Pozycja wierzyciela w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Spis wierzytelności. Podział wierzycieli na grupy odpowiadające ich różnym interesom a szanse na zawarcie układu.

Finansowanie restrukturyzacji a jej ekonomiczna opłacalność. Zabezpieczenie interesów podmiotów dostarczających tzw. nowe finansowanie  Pomoc publiczna w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Koszty postępowania. Zapobieganie narastaniu zadłużenia.

Układ - zawarcie, zatwierdzenie i skutki. Układ częściowy.

Układ a rzeczowe zabezpieczenia wierzytelności. Warunki objęcia układem wierzyciela zabezpieczonego rzeczowo bez jego zgody. Inni wierzyciele nieobjęci układem.

Postępowanie o zatwierdzenie układu. Wariant postępowania z obwieszczeniem o ustaleniu dnia układowego i bez tego obwieszczenia.

Przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie układowe.

Postępowanie sanacyjne. Stosowanie instrumentów zbliżonych do prawa upadłościowego w postępowaniu sanacyjnym - bezskuteczność i zaskarżanie czynności dłużnika, prawo opcji zarządcy.

Niepowodzenie postępowania restrukturyzacyjnego. Umorzenie postępowania. Uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości.

Odrębne postępowania restrukturyzacyjne. Restrukturyzacja podmiotów wyłączonych z zakresu zastosowania ustawy Prawo restrukturyzacyjne.

Wzmianka o międzynarodowym prawie restrukturyzacyjnym (w tym o rozporządzeniu nr 2015/848). Harmonizacja prawa restrukturyzacyjnego w UE (dyrektywa nr 2019/1023) i jej wpływ na polskie prawo restrukturyzacyjne.

 

Polecana literatura:

Podstawowa

P. Horosz, Prawo upadłościowe i prawo restrukturyzacyjne – zarys wykładu, CH Beck 2023
P. Zimmerman, Prawo upadłościowe. Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz, wyd. 7, CH Beck 2022 (dostępne w bazie danych Legalis) – fragmenty dotyczące zagadnień omawianych na wykładzie

Dodatkowa
Doradca Restrukturyzacyjny, kwartalnik, https://kidr.pl/kwartalnik-doradca-restrukturyzacyjny - artykuły wskazywane w materiałach do poszczególnych zajęć
A. Hrycaj, P. Filipiak (red.), Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz, WoltersKluwer, wyd. zaktualizowane dostępne w bazie danych Lex, 2023
Pozostałe komentarze do Prawa restrukturyzacyjnego wg wyboru